VASELINE® TARİHÇE

1859

1859

BULUŞ

22 yaşındaki İngiliz kimyacı Robert Augustus Chesebrough, Pennsylvania'da petrolün henüz keşfedildiği küçük bir kasaba olan Titusville'e seyahat eder. Chesebrough, burada bulunan petrol ile başka ne gibi ürünler yapılabileceğini merak eder ve petrol sondaj sürecinde doğal olarak ortaya çıkan yan ürün ilgisini çeker. Bu ürün gözle görülür şekilde cildi onarıcı özelliklere sahiptir. Bundan ilham alan Chesebrough Kuzey Amerika'daki cilt kuruluğuna çözüm bulmak için arayışlara başlar.

1865

1865

NEMLENDİRİCİ JEL'İN ARITILMASI

Beş yılın ardından kendi arındırma yöntemini kusursuz hale getiren Chesebrough 1865 yılında petrolden nemlendirici jel yapma işleminin patentini alır (Vaseline® markasına özgü olan üç kat saflaştırma işleminin başlangıcı). Vaseline® Nemlendirici Jel, şimdiye kadar üç kat saflaştırma damgasına sahip ve petrolden yapılmış olan tek jeldir. Bu damga Vaseline® Nemlendirici Jel'in her bir kutusunun raflara ulaşmadan önce bir kere değil üç kere saflaştırıldığını gösterir. Temizlenmesi için filtrelenir, damıtılır ve hava baloncuklarından arındırmak için havası alınarak her bir kutunun tamamen saf olduğundan emin olunur. Bu süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?Vaseline®'i "mucizevi jel" yapanın ne olduğunu öğrenin

1870

1870

MUCİZEVİ JEL

Gerçek bir bilim insanı olan Chesebrough, "Orjinal Nemlendirici Jel'i" Amerikalılara daha geniş kapsamda tanıtmadan önce arındırma ve saflaştırma işlemlerini sorunsuz hale getirmek için on yıldan fazla zaman ayırmıştır. Ürünün farklı kullanım amaçları için ne kadar güvenli ve saf olduğunu gören Chesebrough 1870 yılında New York, Brooklyn'de bir fabrika açmış ve at arabasıyla tüm New York eyaletini gezerek "mucize" ürününü tanıtmıştır.

1872

1872

RESMİ ADIN ORTAYA ÇIKIŞI

Bugün "Orjinal Nemlendirici Jel" adıyla bilinmesine rağmen,1872 yılında Chesebrough bu jeli “Vaseline” adıyla kaydettirmiştir. Kelimenin almanca su anlamına gelen wasser ile yunanca yağ anlamına gelen oleon kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. Bu yeni isim geniş kitleler tarafından büyük beğeni toplamıştır! Markalaşmasından yalnızca iki yıl sonra, yani 1874 yılına gelindiğinde Vaseline® Nemlendirici Jel'den ABD'nin tamamında dakikada bir kutu satılmaya başlamıştır. Bu bir günde 1.400'den fazla kutu anlamına gelmektedir!

1880

1880

VASELİNİN ÇEŞİTLİ KULLANIM ALANLARI

İnsanlar saf Vaseline® Nemlendirici Jel'in güvenli ve farklı kullanım alanlarını keşfetmiş ve jel kısa süre sonra neredeyse Amerika'daki bütün ecza dolaplarında bulunur hale gelmiştir. Soğuk hava şartlarında çalışan profesyoneller tarafından kurumuş ve çatlamış ciltlerini rahatlatmak için kullanmıştır. Ürünün başarısının ardından tüm ABD'de taklit petrol jelleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Müşterilerinin en iyi ve en saf jeli kullandığından emin olmak isteyen Chesebrough gerçek ve orjinal ürünlerin ayırt edilmesi için simgeleşen Mavi Damga'yı kullanmaya başlamıştır. Mavi damga, bugün hala Vaseline Nemlendirici Jel ürünlerinde kullanılmaya devam etmektedir.

1883

1883

KRALİYET NİŞANI

İngiliz kraliyetinin birine verebileceği en yüksek şeref şövalyeliktir. Dünya nüfusunun dörtte birinden daha fazlasına hakim olan Kraliçe Victoria , sadece Chesebrough'un bu şerefe layık olduğunu düşünmekle kalmamış ayrıca yorulmak nedir bilmeyen bu kimyacıya çok amaçlı ve dönüştürülebilir ürününün hayranı olduğunu ve Vaseline® Nemlendirici Jel'i kuruyan cildini onarması için kullandığını söylemiştir.

1900'lü Yılların Başları

1900'lü Yılların Başları

KÜRESEL BÜYÜME

Vaseline® Nemlendirici Jel kıtadan kıtaya yayılarak insanların ciltlerini nemlendirme ve onarmaya yardımcı, güvenli ve saf bir seçenek haline gelmiştir. Chesebrough bu hızlı büyümeye yetişebilmek için New Jersey, Perth Amboy'da üretim yapmak üzere ABD'ye taşınmış ve Avrupa, Kanada ve Afrika'da fabrikalar açmıştır. Sör Robert Chesebrough 1908 yılında şirketinin başkanı olarak emekli olmuştur.

1909

1909

KUZEY KUTBUNUN KEŞFİ

Vaseline® Nemlendirici Jel, yalnızca bir yıl sonra Robert Peary ile Kuzey Kutbu'na yapılan ilk başarılı keşifte önemli bir rol oynamıştır. Bu kaşif Vaseline® Nemlendirici Jel'in donmayacağını bildiği için cildini korumak için yanında bir kutu jel götürmüştür.

1969

1969

DERİNLEMESİNE BAKIM LOSYONU'NUN PİYASAYA ÇIKIŞI

Vaseline®,Derinlemesine* Bakım Losyonu'nu piyasaya çıkarmış ve kısa sürede büyük başarı elde etmiştir. Ürün lansmanı markanın ilk tanıtım faaliyetlerinden biri olan Kurumuş Yaprak Kampanyası ile beraber yapılmıştır. Televizyon reklamları ve basılı ilanlarda losyon sürülen bir yaprağın nasıl canlılığını koruduğu gösterilerek güzellikten ziyade kuru bir cildin onarıma ve korumaya nasıl ihtiyaç duyduğuna dikkat çekilmiştir.

1987

1987

UNILEVER AİLESİİN BIR PARÇASI

Unilever 1987 yılında Chesebrough-Pond’s Inc. şirketini satın aldığında Vaseline® ürün yelpazesini genişleterek Miami'den Moskova'ya, Melbourne'den Mumbai'ye kadar tüm dünyada kuru ciltleri korumaya yardımcı jel, losyon, krem ve dudak bakım ürünleri gibi nemlendirici ürünleri de ürün çeşitlerine dahil etmiştir.

2005

2005

YENİ REKORLAR

Her 39 saniyede bir dünya üzerinde herhangi bir yerde bir kutu Vaseline Nemlendirici Jel satılmaktadır.

>GÜNÜMÜZ

GÜNÜMÜZ