Cildiniz Hala Kuru Mu? İşte Muhtemel Nedenleri

Uçakların cildinizi kuruttuğunu biliyor muydunuz? Veya rahatlatıcı bir duşun aslında cildinizi tahriş edebileceğini? Kuru cilt hakkında bilinmeyenleri öğrenin.

Kuru cilt gerçekten rahatsız edici olabilir. Ancak cildin neden kuruduğunu bildiğinizde onarmak çok daha kolaydır. İşte kuru cildin yaygın olan 5 nedeni ve çözümleri.
Cildiniz Hala Kuru Mu? İşte Muhtemel Nedenleri
 • Yoğun güneş ışığına maruz kalmak
  Yoğun güneş ışığına maruz kalmak
  Dışarıda geçirilen zaman sizi mutlu edebilir. Güneş koruyucu elbette gereklidir. Ancak güneş cildinizi tam olarak nasıl etkiler? Güneş ışınları cildin alt deri tabakasına nüfuz ederek cildi nem ve yağlardan mahrum bırakır. Buna karşı koruma sağlamak için SPF 15 veya üstü bir güneş koruyucu kullanın, güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde (11:00-15:00) dışarıda uzun süre kalmayın ve güneş koruyucuyu düzenli olarak tekrarlayın.
 • Kuru ve soğuk kış havası
  Kuru ve soğuk kış havası
  En soğuk mevsim aynı zamanda en kuru olandır. Bu da kuru cildinizi onarmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerektiği anlamına gelir. Peki, kışın cildin çok kurumasının nedeni nedir? Düşük nem oranı nemin cilt yüzeyinizden sürekli olarak çekildiği anlamına gelir. Kışın kuruyan cilt düzgün şekilde onarılmadığında çatlayarak pul pul olabilir. Kışın kurumayı önlemek için cildinizi daha sık nemlendirin, evinizde hava nemlendirici cihaz kullanın ve daha kısa duşlar alın.
 • Uzun, rahatlatıcı duşlar almak
  Uzun, rahatlatıcı duşlar almak
  Rahatlatıcı bir deneyimdir, ancak sıcak suda uzun süre kalmak cilt kuruluğunun en yaygın nedenlerinden biridir. Aşırı sıcak su cilt yüzeyindeki hücrelerin doğal nemlendirme yeteneğini kaybetmesine neden olur,duş esnasında cildinizi temizlerken koruyucu yağları kaldırarak cilt proteinlerine zarar verir. Bu da cildin yüzeyini zayıflatarak daha derinlerdeki tabakaların daha fazla nem kaybı yaşamasına neden olur.Cildiniz yalnızca su kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda suyu tutma yeteneğini de kaybeder. Sonuç olarak, sıcak değil ılık duşlar almaya çalışın, duşun süresini 5-10 dakika ile sınırlayın ve nemlendirici özelliğe sahip ürünleri tercih edin.
 • Vücut ısısını dengede tutmak
  Vücut ısısını dengede tutmak
  Hava ne kadar sıcak ya da soğuk olursa olsun, rahat edeceğiniz oda sıcaklığını bulmak termostatta birkaç düğmeye basmak kadar kolaydır. Ancak bu rahatlık cildinize zarar verebilir. Hem klimalar hem de oda ısıtıcıları ,havadaki nemi alarak cildin direncini düşürebilir ve kurumasına neden olabilir. Bunu önlemek için ara sıra klima yerine vantilatörünüzü kullanmayı deneyin ve içerideki nemi,nem düzenleyici bir aygıt ile yenileyin. Sonuç olarak rahat edebileceğiniz, ancak ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayan bir sıcaklık seçmeye çalışın.
 • Çok yüksekteyken yaşanan nem kaybı
  Çok yüksekteyken yaşanan nem kaybı
  Yavaş yavaş son aşamaya geliyoruz: Kuru cilt. Kabindeki basınçlı hava neredeyse hiç nem içermediğinden uçakla seyahat etmek de cildin kurumasına neden olabilir. Siz 30.000 feet (9144 metre) yükseklikte süzülürken cildinizin koruyucu dış tabakası (stratum corneum olarak da adlandırılır) nemini kaybeder.Bu sadece cildinizin daha fazla kurumasına neden olacaktır. Seyahat öncesinde, sırasında ve sonrasında bolca su tüketin.
Cilt kuruluğunu önleyebilir ve cildinizin onarılmasına yardımcı olabilirsiniz.
Güneş. Kışın kuru havası. Klima. Uçakla seyahat etmek. Bunların hepsi yaygın cilt kuruluğu nedenleri ve çözümleridir. Ancak kurumuş cildi onarmaya yardımcı olmak için kuruluğu gidermek üzere tasarlanan bir losyon ile düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Onarıcı bir losyon ilk uygulamadan itibaren cildin esnekliğini ve su tutabilirliğini eski haline getirir ,daha pürüzsüz bir his ve görünüm verir. Düzenli kullanım ile sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

BELKİ BAKMAK İSTERSİNİZ: