Kadınların Büyük Bir Çoğunluğu Yüz Bakımının Vücut Cilt Bakımınından Daha Önemli Olduğunu Düşünür

Ancak artık farklı düşünmenin vakti geldi.

Kadınların büyük çoğunluğu yüz bakımının vücut bakım rutininden daha önemli olduğunu düşünür. Ama aslında vücudunuzun herhangi bir yerinde cilt kuruyabilir ve sağlıklı görünümünü kaybedebilir. Yüzümüz dış dünyaya açılan kapımız olsa da aslında vücudumuzun diğer bölümleri de aynı oranda nem kaybı yaşayabilir ve hasar görebilir. Gerçekten sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak için her yerde doğru cilt bakımını uygulamak önemlidir. Cildiniz dış etkenlere karşı ilk savunma tabakanızdır ve sizi etkili bir biçimde koruması için sağlıklı olması gerekir. Vücut bakımı söz konusu olduğunda özellikle akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır:
Kadınların Büyük Bir Çoğunluğu Yüz Bakımının Vücut Cilt Bakımınından Daha Önemli Olduğunu Düşünür
Vucut bakımı ile ilgi bakmanızı tavsiye ettigimiz bazı alanlar:
 • Dirsekleriniz
  Dirsekleriniz
  Dirsekleriniz vücudun en çok kullanılan ve dış etkenlere en çok maruz kalan yerlerinden biridir. Dirsekler gün boyunca sürekli olarak eğilir, bükülür ve her yerle temas eder. Tüm bu hareketler cildinizin kalınlaşmasına, kurumasına ve daha sonra pul pul dökülüp renginin solmasına neden olur. Cildinizdeki bu hasarın onarılmasına yardımcı olmak için önce hafif bir şekilde temizleyin, daha sonra her zamanki vücut bakım rutininizin bir parçası olarak nemlendirin. Dirseklerinizin sağlıklı görünmesi için bu işlemi düzenli olarak gerçekleştirin.
 • Ayaklarınız
  Ayaklarınız
  Ayaklarınızdaki deri kurudur. Yağ bezlerine sahip olmadığından ihtiyacı olan nemi sağlamak için ter bezlerini kullanır. Zaten kuru olmasına rağmen buradaki cilt kuru hava ve sıcak duşlardan zarar görebilir. Çok kuru olan ayaklar kaşınabilir ve çatlayabilir. Çıplak ayaklar çeşitli yüzeylere maruz kaldığından ayaklardaki deriyi korumak önemlidir.
 • Elleriniz
  Elleriniz
  Günlük işlerimizi yaparken kullandığımız ellerimiz sürekli olarak dış etkenlere maruz kalır. Ellerdeki deri çok incedir ve vücutta yaşlanma belirtilerinin görülmeye başlandığı ilk bölgelerdendir. Ortamın kuru olması cildin kurumasında etkilidir, ancak ellerin sık yıkanması da (özellikle sıcak suyla) cildinizdeki koruyucu yağ tabakasını zayıflatır ve nem tutma kapasitesini düşürür.
 • Dizleriniz
  Dizleriniz
  Dirsekleriniz gibi dizleriniz de sürekli olarak bükülür ve çoğu zaman (mevsime bağlı olarak) açık havaya maruz kalır. Dizlerinizdeki deri kalındır, ancak dirsekleri etkileyen kuruluk, pul pul olma ve renk kaybından aynı şekilde etkilenir. Neyse ki dirsekleriniz için uyguladığınız vücut bakım rutini dizlerinizde de işe yarayacaktır: Hafif temizleme ve ardından nemlendirme.
Yüzünüze iyi bakmanız gerekiyor, ancak söz konusu sağlıklı görünen bir cilt olduğunda tüm vücudunuza bakmanız önemlidir.

BELKİ BAKMAK İSTERSİNİZ: