5 Basit Öneri ile Kışın Kuruyan Ciltten Kurtulun

"Kışın güneş koruyucu kullanın", "yün kıyafetlerden kaçının" ve kışın sağlıklı bir cilt için daha fazla öneri.

Dışarıdaki hava kötü olduğunda cildiniz de kötü görünebilir ve size de bu şekilde hissettirebilir. Cildin kışın kurumasının nedeni havanın cildinizdeki nemi alarak deri hücrelerinizin incelmesine neden olması ve koruyucu bariyerlerinizi zayıflatmasıdır. İşte kış aylarında bile sağlıklı görünen bir cilde sahip olmanız için 5 basit öneri.
5 Basit Öneri ile Kışın Kuruyan Ciltten KurtulunKışın cildinizin kurumasını nasıl önlersiniz:
 • Ortamı aşırı ısıtmayın.
  Ortamı aşırı ısıtmayın.
  Dışarısı soğukken sıcacık ve rahat evinize dönmek gibisi yoktur. Ancak sıcaklık aynı zamanda kapalı alanlardaki nemi alır ve cildinizi sorunsuz işlemesi için ihtiyaç duyduğu sudan mahrum bırakır. Kışın cilt kuruluğunu en aza indirmek için uzun süre boyunca aşırı sıcak ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Ayrıca, odadaki kayıp nemi telafi etmek için hava nemlendirici aygıt kullanın.
 • Kış aylarında da güneş koruyucu kullanın.
  Kış aylarında da güneş koruyucu kullanın.
  Çoğu insan güneş koruyucunun "sadece yaz aylarında" kullanılması gerektiğini düşünür. Ancak güneş koruyucu cildinizi tüm yıl boyunca koruyabilir. Kar güneş ışınlarını yansıttığından hava dondurucu derecede soğuk olsa bile güneş yanığı ihtimali vardır. Ayrıca, cilde zararlı UV ışınları yüksek rakımlarda daha yoğun olduğundan kayak, snowboard veya yürüyüş gibi kış aktivitelerinde cildinizi iyi koruduğunuzdan emin olun.
 • Ellerinize iyi bakın.
  Ellerinize iyi bakın.
  Ellerinizdeki deri incedir. Eller neredeyse her zaman açık havaya maruz kaldığından (ve kış aylarındaki kuru hava ciltteki nemi aldığından) ciltte hasar oluşabilecek ilk yerlerden biridir. Kış aylarında dışarıdayken eldiven giyerek ve çantanızda veya iş yerinizde nemlendirici krem bulundurarak ellerinizi koruyun.
 • Yün gibi malzemelerden uzak durun.
  Yün gibi malzemelerden uzak durun.
  Kışın cildin kuruması başlı başına kötü bir durumdur. Ancak kuru ve hassas cildin üzerine giyilen bazı kıyafetler daha fazla kaşıntı hissetmenize neden olabilir. Naylon, polyester ve suni ipek gibi daha az hava alan sentetik kumaşlardan kaçının. Ancak kaşıntıya neden olabilecek ve uzak durulması gereken ilk kumaş yündür. Kısa ve sert iplikler cilde batarak rahatsızlık hissetmenize yol açabilir. Kaşınan ciltler için en uygun kumaş pamuktur. Eğer yün giymeyi tercih ediyorsanız merinos yünü gibi daha ince ve daha az tahriş edici olanları deneyebilirsiniz.
 • Nemlendirin. Nemlendirin. Nemlendirin.
  Nemlendirin. Nemlendirin. Nemlendirin.
  Cildiniz kış boyunca daha hızlı oranda nem kaybı yaşar ve bu da en dıştaki koruyucu tabakanın zayıflamasına neden olur. Bu yüzden aynı rahatlığı hissetmeniz için daha sık losyon kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda hemen rahatlamak için çantanızda bir losyon taşıyın veya işyerinizdeki masanızda bir tane bulundurun. Ayrıca duştan sonra ve yatmadan önce nemlendirerek cildinizin sağlıklı görünümünü koruyun. Düzenli olarak losyon kullanmak cildinize ihtiyacı olan nemi geri kazandırmanıza yardımcı olacaktır.
Kışın kuruyan cilt, etkisi uzun süren derinlemesine onarıma ihtiyaç duyar. Bütün Vaseline losyonları, nemi hapsederek cildin onarılmasına yardımcı olan Vaseline jel mikrodamlacıkları içerir.

BELKİ BAKMAK İSTERSİNİZ: